Logopeda jest specjalistom z dziedziny badań i działań mających na celu wyeliminowanie wad wymowy, problemów z komunikacją. Ponadto logopedia przeprowadza indywidualne badania i ćwiczenia skierowane indywidualnie pod potrzeby pacjenta.

Logopeda – lekarz mowy

Bycie logopedą niesie ze sobą szereg wyzwań. Po ukończeniu specjalistycznych studiów, czekać będzie nas praca w ośrodkach młodzieżowych, poradniach psychologiczno- pedagogicznych czy szpitalach z oddziałami logopedycznymi.

Logopeda rozpoczynający pracę w szkole musi posiadać dyplom ukończenia studium pedagogicznego, gdyż podlega on w pełni pod zapisy znajdujące się w karcie nauczyciela. Praca logopedy w placówkach oświaty ogranicza się do: usuwania wady wymowy, pokonywaniu trudności z czytaniem i pisaniem, czy ulepszaniu mowy już ukształtowanej.

Do zakresu obowiązków logopedy należy:

  • wykonywanie badań logopedycznych
  • ustalenie postępowania korekcyjnego mowy
  • ocena i terapia zarówno dzieci jak i dorosłych
  • wykonywanie pracy profilaktycznej w celu polepszenia czytania i pisania.

Wymagania do wykonywania zawodu

Chcąc zostać logopedą ukończyć należy studia wyższe na jednym z wydziałów filologicznych. Istnieje również ukończenia studiów podyplomowych z dziedziny logopedii.

Idealnym kandydatem na logopedę będą osoby komunikatywne, ciepłe i otwarte. Ułatwi im to poznawanie pacjentów, a także sprawi, że będą się oni czuli mniej skrępowani w obecności takiej osoby. Ponadto osoba na stanowisku logopedy powinna się cechować nienaganną dykcją i świetną jakością mowy.

Czym się kierować przy wyborze logopedy

Chcąc zapewnić naszemu dziecku możliwie jak najlepszą pomoc, dobrze jest dokładnie przyjrzeć się specjaliście do jakiego zamierzamy je zapisać. Powinna to być osoba dysponująca już sporym doświadczeniem w pracy z dziećmi. Logopeda Swarzędz wartości odżywcze kilograma makaronu jest jednym z lepszych specjalistów w tej dziedzinie, i powinniśmy poważnie rozważyć jego kandydaturę.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com